تبلیغات
تو و من - استرس شغلی (بخش دوم)

تو و من

چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389

استرس شغلی (بخش دوم)

نویسنده: faryad ras   طبقه بندی: مدیریت، دكترعلی محمد گودرزی- مدرس دانشگاه ورئیس مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی


    شیوه های مداخله در محیط كار
    در سال های اخیر سازمان ها به طور روزافزون درحال آماده كردن برنامه هایی برای مدیریت استرس هستند، در سال 1988 نزدیك به 26 درصد از سازمان های موجود در آمریكا اظهار كرده اند كه دستكم یك برنامه برای مدیریت استرس ترتیب داده اند. در همین حال، 25 درصد دیگر از سازمان ها گفته اند كه درحال تدارك چنین برنامه ای هستند.
    چنین اظهار نظر كرده اند كه بسیاری از برنامه های فعلی مدیریت استرس در سازمان ها تنها مرهم هایی اند برای دردی به نام استرس. در بسیاری از سازمان ها این برنامه ها ماهیتی درمانی دارند و درنتیجه زمانی به كار می آیند كه كاركنان دستخوش آثار زیان آور استرس شده اند و باید چاره ای برایشان اندیشید.
    همان گونه كه به تازگی در حوزه پزشكی نیز دریافته اند، بهتر آن است كه مداخله برای مهار كردن استرس با رویكردی پیشگیرانه صورت گیرد. از همین رو، در طرح ریزی برنامه های مداخله باید درنظر داشت كه استرس بیماری نیست تا پس از آشكار شدن نشانه های بیماری و پیامدهای آن، نیاز به درمان داشته باشد؛ بلكه رویكرد درست آن است كه پیش از رخ دادن استرس از آن جلوگیری شود.
    
    ویژگی های نقش
    همان گونه كه در شماره پیشین اشاره شد، رویداد استرس شغلی با شماری از ویژگی های گوناگون نقش بستگی دارد. بر همین اساس نیز فن های گوناگونی را برای از میان برداشتن مشكل هایی كه ممكن است به علت ویژگی های نقش رخ دهند، پیشنهاد كرده اند. برای نمونه، در وضعیت هایی كه كاركنان احساس كاملاً مشخصی نسبت به مسئولیت های شغلی خود دارند، كمتر دچار ابهام نقش می شوند. مدیران و سرپرستانی كه با كاركنان خود سروكار دارند، می توانند به درك آنها از مسئولیت های شغلی خویش كمك كنند و اطمینان یابند كه تكلیف ها به وضوح مشخص و وظیفه ها به خوبی شناخته شده اند. ازاین رو، مدیران باید ببینند كه چگونه می توانند الزامات اصلی شغل معینی را به كاركنان خود بشناسانند.
    
    ویژگی های شغل
    پس از آن كه ماهیت عاملی كه بالقوه استرس زا است شناخته شد، مساله بعدی كه سرپرست و كارمند پیش رو دارند این است كه دربرابر عامل استرس چه تصمیمی باید بگیرند. متخصصان بهداشت حرفه ای كه با چنین وضعیتی روبه رو می شوند، خواه به طور مستقیم، خواه در جریان مشاوره با سرپرست یا مدیر، باید بررسی كنند و ببینند كه چگونه می توان ویژگی های شغلی را بهبود بخشید. اشاره به این موضوع كه شناخت ویژگی های شغلی در جریان مشاوره در دست می آید، به این دلیل است كه بسیاری از خود متخصصان خدمات انسانی دریافته اند كه خدمات مشاوره ای خویش را به مدیرانی عرضه می كنند كه می كوشند به كاركنانشان درمقابله با استرس كمك كنند. در بسیاری از محیط های كار، كاركنان مدیریت از افرادی تشكیل شده اند كه فاقد زمینه یا تجربه لازم هستند تا بتوانند راه هایی برای رسیدگی به شغل های زیان آور و نابارور پیدا كنند. درواقع این طور به نظر می رسد كه یكی از راه های مهم برای مداخله این است تا به روشی مدیران و كاركنان مهندسی را در زمینه طراحی شغل آموزش دهند. یكی از شیوه های مداخله كه بیشتر جلب نظر می كند، طراحی مجدد شغل است. به بیان ساده، طراحی مجدد شغل عبارت از آن است كه در بخشی از كارهای مربوط به شغل معینی تغییراتی داده شود. منظور از طرح ریزی مجدد در اصل آن است كه كارایی و ثمربخشی فرد در كارهای محول بهبود یابد.
    
    روابط میان فردی
    روابط میان فردی را می توان منبع بالقوه ای برای مقابله با استرس شغلی به حساب آورد. پس می توان چنین روابطی را كه میان اعضای گروه كار یا به طور كلی میان همكاران به وجود می آید، برای مداخله در استرس به كار گرفت. شایان توجه است كه روابط میان همكاران از راه ارتباط های گوناگون شكل می گیرد و ارتباطات میان همكاران سرچشمه حمایت عاطفی است و موجب می شود تا افراد در كارها به یكدیگر كمك كنند. ازاین رو، مدیرانی كه می كوشند با ایجاد روابط مثبت میان همكاران نتایج سودمندی به دست آورند و از جمله استرس را كاهش دهند، باید راه و روش هایی را دنبال كنند تا به شكل گیری هر دو نوع ارتباط (رسمی و غیررسمی) بینجامد. مثلاً، مدیر می تواند جلسه های منظمی با شركت كنندگان ترتیب دهد تا در این نشست ها كاركنان درباره ناراحتی های خود چه در محیط كار چه خارج از آن صحبت كنند، به ویژه درباره مسائل و مشكلاتی كه به طور مستقیم به كار آنها بستگی دارند. مدیر می تواند با در پیش گرفتن رفتار و روش های معینی، ارتباط مؤثری به وجود آورد، چنین رفتار و روش هایی عبارتند از: پیشبرد كارها، رضایت مشروط، رهنمود، حمایت و سركوب خودبینی و غرور، نارضایتی مشروط و مشاركت.
    
    ساختار و جو سازمانی
    ساختار و جو سازمانی نیز در استرس های شغلی كاركنان عامل هایی زمینه ساز و گاهی تعیین كننده اند. برای مقابله با استرس هایی كه به سبب ساختار و جو سازمانی رخ می دهند، تاكنون سه راهبرد مداخله پیشنهاد شده است: تمركززدایی، تصمیم گیری مشاركتی و بررسی یا زمینه پژوهی درباره جو سازمان، راهبردهای توسعه تمركززدایی در سازمان ها در سالیان اخیر رواجی روزافزون یافته اند. در این زمینه، مطالعه شیوه های مدیریت در سازمان های ژاپنی كانون توجه قرار گرفته و به موازات آن كاربرد اصول مدیریت كیفیت جامع رواجی روزافزون یافته است.
    
    روش های مدیریت منابع انسانی
    از زمانی كه كاركنان كار خود را در محیط كار معینی شروع می كنند تا روزی كه آنجا را به هر دلیل ترك می كنند، ممكن است با شدت و ضعف گوناگون دستخوش استرس شوند. مدیریت منابع انسانی از جمله تشكیلات درونی هر سازمان است كه با بسیاری از نقل و انتقال های كاركنان سروكار دارد. سیستم های مدیریت منابع انسانی باید عامل های مرتبط با شغل را به طور گسترده تری مورد توجه قرار دهند؛ زیرا شناخت این عامل ها كمك می كند تا درك درست تری از استرس شغلی به دست آید. روش های مداخله در این عامل ها عبارتند از: كارمندیابی و گزینش، آشناسازی و جامعه پذیری كاركنان در محیط كار، هدف گذاری، بازخورد عملكرد، آموزش، رشد شغلی و برنامه های خاص.
    
    خصوصیات مادی
    نوع دیگری از راه های مداخله در استرس، پرداختن به عامل های مادی محیط است كه ایجاد استرس می كند. رسیدگی و چاره جویی مشكل های فنی كه در محیط كار وجود دارند، جدا از مسائلی است كه كارشناسان مدیریت منابع انسانی بتوانند از عهده آن برآیند و بهتر است كه این مسائل به كارشناسان مهندسی واگذار شوند. درعین حال، در رابطه با جنبه های مادی كار، دو اصل كلی در مدیریت استرس دیده می شود كه لازم است كارشناسان منابع انسانی به آن توجه كنند. اصل اول این است كه برای برطرف كردن عامل های استرس زای موجود در محیط مادی كار، راه های چندگانه ای وجود دارند و اصل دوم كه باید به آن اشاره كرد این است مشاوری كه به حل مشكل های مادی استرس زا می پردازد، نیاز نیست حتماً تخصص معینی داشته باشد.

نظرات() 
How does Achilles tendonitis occur?
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:18 ب.ظ
Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
Is it hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things
out pretty quick. I'm thinking about making
my own but I'm not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions?

Thank you
What causes pain in the back of the heel?
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:42 ب.ظ
Exceptional post however I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.
Bless you!
nuballesterous.hatenablog.com
جمعه 13 مرداد 1396 04:44 ب.ظ
Thanks in support of sharing such a fastidious thought, paragraph is pleasant, thats why i have read it entirely
Where are the femur tibia and fibula?
شنبه 7 مرداد 1396 11:29 ب.ظ
Tremendous things here. I am very satisfied to see your article.
Thanks so much and I'm taking a look ahead to touch you.
Will you kindly drop me a e-mail?
manicure
چهارشنبه 16 فروردین 1396 08:49 ق.ظ
Your means of describing the whole thing in this
post is really fastidious, all be capable of without difficulty be aware of
it, Thanks a lot.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :